В Україні затримали групу фальшивомонетників, які виготовляли підроблені гривні та долари, використовуючи підпільну друкарню з професійним обладнанням. Вони збували фальшивки через банкомати та обмінники, але тепер усім учасникам схеми загрожує до 10 років ув’язнення з конфіскацією майна, передає OBOZ.UA.
Про це повідомляє Національна поліція України. Троє чоловіків – двоє мешканців Бучі віком 28 і 39 років та 40-річний киянин – організували справжню підпільну друкарню в орендованому житлі.
Для своєї діяльності зловмисники закупили все необхідне, а саме комп’ютери, друкарські пристрої, спеціальні фарби, папір, лампи, захисні плівки та рідини. Весь інвентар оплачували готівкою або картками, оформленими на сторонніх осіб, щоб не залишати цифрових слідів.
Конспірація була на високому рівні: фальшивомонетники регулярно змінювали телефони та автомобілі. Їхні підробки були настільки майстерними, що не всі банкомати, термінали та інкасаційні пристрої могли розпізнати підроблені купюри.
Саме це дозволяло злочинцям здійснювати платежі фальшивими гривнями через платіжні термінали, а долари США збувати у пунктах обміну валют. У ході обшуків за місцями проживання учасників угруповання та в їхніх автомобілях правоохоронці вилучили:
- спеціалізоване обладнання, включаючи гравірувальний верстат і друкарські кліше;
- понад 2 мільйони фальшивих гривень, вилучених також Національним банком;
- 20 000 доларів США та 29 000 гривень з ознаками підробки;
- зображення підроблених банкнот.
Увесь вилучений інвентар було направлено на експертне дослідження для підтвердження ознак підробки та встановлення масштабів злочинної діяльності. Усім трьом учасникам злочинної групи повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 199 Кримінального кодексу України (виготовлення, зберігання і збут підроблених грошей за попередньою змовою групою осіб). Санкція статті передбачає від 5 до 10 років позбавлення волі з обов’язковою конфіскацією майна.
Які гривні підробляють найчастіше
Фальшивомонетники “працюють” не тільки з іноземними валютами, а й із гривнями. За даними Національного банку України (НБУ), 2024 року шахраї підробляли переважно купюри старого зразка, випущені до 2015 року:
- 500 грн – 78% від загальної кількості вилучених підробок;
- 200 грн – 18%;
- 1, 5, 10, 20, 50, 100, 1 000 грн – разом 4%.
Водночас підкреслюється: здебільшого виявлені 2024 року підроблені банкноти були низькоякісними. Це зумовлено тим, що справжні купюри гривні сучасного покоління мають:
- вдосконалений дизайн;
- посилену систему захисту.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, в Україні судитимуть скандального забудовника, який обдурив понад 10 тисяч інвесторів у 42 новобудови Києва – досудове розслідування завершено. Йдеться, ймовірно, про Анатолія Войцеховського, який перебував у міжнародному розшуку. Він будував без дозволів, продавав квартири по кілька разів, а сам утік за кордон.