Лише цього року в “Алабузі” росіяни забезпечили виготовлення 18 тисяч “Шахедів”, стверджують експерти.
Росіяни стрімко збільшують виробництво “Шахедів”, про що свідчать цифри, наведені експертами Defense Express. Так, за їхніми даними, якщо за перше півріччя 2023 року на підприємстві “Алабуга” в Татарстані було вироблено близько 2,5 тисячі цих ударних дронів, за весь 2024 рік – до 10 тисяч, то лише за 7 місяців 2025 року – 18 тисяч, передає УНІАН.
Аналітики зауважили, що номери “Шахедів”, або “Герань-2”, які виготовляють на “Алабузі”, вже перетнули позначку 30 тисяч. Про це, за їхніми словами, свідчить нещодавно збитий в Україні дрон з “ювілейним” номером Ы30000. Вони уточнили, що буква “Ы” означає, що безпілотник був зроблений саме в “Алабузі”.
Експерти нагадали, що “Шахеди” з індексом “Ы” ворог почав використовувати з липня 2023-го, а в лютому 2024 року були зафіксовані номери понад 2600. Попередній відомий номер з точною прив’язкою до дати, за їхніми словами, у 20-х числах грудня 2024 року – “Ы11934”.
“Тобто за перше півріччя, 2023 року було загалом вироблено близько 2,5 тисячі у серії “Ы”, за весь 2024 рік до 10 тисяч, а за 7 місяців 2025 року – 18 тисяч. Тобто мова йде про дійсно стрімке збільшення виробництва “шахедів” і це, знову ж лише про один вид з маркуванням “Ы””, – пишуть вони.
Аналітики зауважили, що з літерою “Ы” – це найбільш масові дрони, а ще були дрони з індексом, що починається з літер “Ъ” та “Э”, що виробляються на “Алабузі”, а також “К”, “КБ”, “КЦ”, які виробляються на заводі “Купол” в Іжевську, по якому нещодавно вдарили українські дрони.
Що ж до прогнозування темпів зростання виробництва “Шахедів”, наголосили в Defense Express, воно може бути хибним, адже “будь-яке виробництво рано чи пізно, але виходить на так зване “плато” та впирається у “стелю”.
“Воно може бути обмеженим не можливостями фінального збирання самої кінцевої продукції, а наявністю відповідної кількості комплектуючих. Наприклад, завадозахищених антен супутникової навігації або бойових частин. Також це питання витрати ресурсів. За зламом документації “Алабуги” щодо виробництва “Шахедів”, то планова ціна при масовому виробництві на рівні 2023 року планувалась у 193 тисячі доларів”, – йдеться у статті.
Скільки РФ тратить на виробництво “Шахедів”
Тим часом, зазначається, актуальна вартість одного “Шахеда” наразі невідома, мовляв, з одного боку, РФ почала встановлювати дорожчі системи супутникової навігації, з іншого – почала економити на компонентах, наприклад, з осені 2024 року двигуни – без стартера.
“Якщо ж залишити відому цифру у 200 тисяч, то місячне виробництво на рівні 3000 одиниць коштує РФ 0,6 млрд доларів, тобто 7,2 млрд доларів на рік. Водночас, якщо порахувати з розрахунку на умовні, але дуже часто згадувані останнім часом, 1000 “шахедів” кожну добу, то це про 73 млрд доларів на рік. Тобто приблизно половина всього бюджету РФ на війну, або близько 20% всього річного російського бюджету”, – підрахували експерти.
Також вони опублікували фото уламка збитого дрона. На ньому, окрім серійного номера, вони звернути увагу на додаткове маркування “С3ВК”.
“Цей додатковий напис слугує для позначки системи супутникової навігації. У цьому конкретному випадку – у збитому “Шахеді” була встановлена 12-канальна “Комета-М”, яка наразі є найбільш завадозахищеним російським рішенням”, – пояснили аналітики.
Україна зіткнулася із проблемою збиття російських “Шахедів”
Як повідомляв раніше УНІАН, на думку ветерана російсько-української війни, майора запасу ЗСУ Олексія Гетьмана, якщо російські загарбники почнуть одночасно запускати тисячу ударних безпілотників типу “Шахед”, то для їх збиття дронами-перехоплювачами знадобиться тисяча операторів. Він заперечив, що перехоплювачі самі будуть літати і вишукувати ворожі дрони, мовляв, буде один дрон – і один оператор, який має керувати цим дроном.
Авіаційний експерт Богдан Долінце зауважив, що Україна вже використовує дрони-перехоплювачі, як і Росія, проте переваги немає у жодної зі сторін. При цьому експерт додав, що в України залишається ключове питання – це масштабування, бо поки що ці системи не постачаються в промислових масштабах для виконання завдань на лінії фронту та для захисту тилових регіонів.
Тим часом авіаексперт Костянтин Криволап розкритикував українську стратегію боротьби з “Шахедами”. За його словами, наші засоби ППО не здатні збити російські дрони не тому, що там погано хлопці воюють, а через те, що “ніхто не ставить правильно задачі і не поставляють підрозділам ту зброю, яка їм необхідна”. На його думку, потрібно фрагментувати повітряний простір, щоб кожен відповідав за свою ділянку.